0_Web_Актуелно0_Македонија.Портал0_МИА Истражува.ПорталМИА ИстражуваОпштествоСторија

Трите хероини од штипското Инфективно одделение

Дијана Шишкова, Глорија Караѓозова и Драгица Тимова се трите хероини на штипското Инфективно одделение. Единствени специјалисти по инфектологија се во источниот регион. Точно една година ја бијат битката во штипскиот Ковид центар, во кој се лекуваат пациентите од  општините од Брегалничкиот регион, кои се со тешка или средна клиничка слика. За разлика од есенскиот бран, изминатите два месеци малку здивнаа, со преполовен болнички капацитет. Но, овие три дами, мајки, сопруги и баби ги плашат новите соеви на коронавирусот, кои побрзо се шират меѓу населението, а и утрешното одбележување на Денот на жената. Апелираат до сите  да се воздржат од славење, бидејќи  сè уште не е време за забави по кафеани или дружби по домовите.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close