Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Три жртви во престрелка во Калининград

Вкупно три лица загинаа во пукање што се случи во Калининград, Русија, соопштија локалните власти, наведувајќи дека причина за нападот најверојатно е приватна расправија.

Калининград, 16 февруари 2020 (МИА) – Вкупно три лица загинаа во пукање што се случи во Калининград, Русија, соопштија локалните власти, наведувајќи дека причина за нападот најверојатно е приватна расправија.

Според руските медиуми, напаѓачот со огнено оружје убил маж и бремена жена и го ранил нивниот 13-годишен син, кој бил хоспитализиран.

Напаѓачот потоа се обидел да се самоубие, по што во болница им подлегнал на повредите.

Локалните власти соопштија дека пукањето се случило на централниот градски пазар и оти вооружениот со месеци бил во судир со семејството кое го застрелал со ловечка пушка. јт/

Таг
Back to top button
Close
Close