БизнисБизнис.ПорталЕвропа

Третина од производството на вино во Франција ќе биде изгубено поради „ледениот бран“

Најмалку третина од производството на вино во Франција, вредно речиси две милијарди евра, ќе биде загубено оваа година, бидејќи невообичаено ниските температури уништија голем дел од лозјата и другите овошни култури низ Франција, предизвикувајќи уште поголема загриженост за климатската криза.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close