BallkanBallkan.Portal

Tre të vdekur në zjarrvënien në burgun e Rumanisë

Tre të burgosur kanë humbur jetën, ndërsa dy të tjerë janë lënduar në zjarrvënien, që shpërtheu gjatë rebelimit në burgun Satu Mare, Rumaninë veriore.

Bukuresht, 19 mars 2020 (MIA) – Tre të burgosur kanë humbur jetën, ndërsa dy të tjerë janë lënduar në zjarrvënien, që shpërtheu gjatë rebelimit në burgun Satu Mare, Rumaninë veriore.

Sipas zëdhënëses së burgut, dhjetë të burgosur të cilët kanë ndarë qeli të njëjtë kanë ndezur zjarr, që lshtë shuar para se të përhapet. Pesë e dënuarit e tjerë nuk janë lënduar.

Supozohet se me rast për rebelimin në burg është anulimi i vizitave në suaza të masave për shkatërrimin e pandemisë me Kovid-19.

Në Rumani deri më tani janë regjistruar 260 pacientë me koronavirus të ri, prej të cilëve 19 janë shëruar. Në vend janë mbyllur shkollat dhe universitetet, restorantet dhe kafenetë dhe janë pezulluar fluturimet për në Itali dhe Spanjë. ar/

Таг

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close