BotëBotë.Portal

Tre të akuzuar për vrasjen e një afroamerikani në SHBA

- Tre burra janë akuzuar për vrasjen e afroamerikanit Ahmud Arberi në shtetin amerikan  Xhorxhia.

Uashington, 25 qershor 2020 (MIA) – Tre burra janë akuzuar për vrasjen e afroamerikanit Ahmud Arberi në shtetin amerikan  Xhorxhia.

Aktakuzën për vrasjen kundër Trevisit dhe Gregori Mekmihael dhe Uilijam Rodi Brajan dje e konfirmoi Porota e madhe.

“Ky është edhe një hap para, hap para drejtë drejtësisë për Ahmaud dhe familjen e tij”, tha prokuroja Xhojet Hollms pasi ishte konfirmuar aktakuza.

Ahmud Arberi ishte vrarë më 23 shkurt derisa vraponte në rrugë.

Presioni i publikut për zgjidhjen e rastit u përforcua pas vdekjes së Xhorxh Fllojd, afroamerikanit të cilin e vrau një polic gjatë arrestimit në Mineapolis. fc/

Таг
Back to top button
Close
Close