0_Спорт.ПорталSport.SlajderФудбал

Траоре позитивен на коронавирус, денеска поминува уште еден тест

Траоре е во Шпанија откако беше повикан во составот на Луис Енрике во Лигата на нациите оваа недела, откако „фуријата“ ќе се соочи со Германија и Украина, но во моментов не е во можност да се приклучи на своите соиграчи од репрезентацијата.

Вулверхемптон, 1 септември 2020 (МИА) – Крилото на Вулверхемптон, Адама Траоре, ќе помине втор тест за коронавирус денеска, откако викендот покажа позитивен резултат.

Траоре е во Шпанија откако беше повикан во составот на Луис Енрике во Лигата на нациите оваа недела, откако „фуријата“ ќе се соочи со Германија и Украина, но во моментов не е во можност да се приклучи на своите соиграчи од репрезентацијата.

После позитивниот тест за коронавирус викендот, вториот тест денеска е да се осигура дека не станува збор за „лажно позитивен“ резултат.

Доколку вториот тест се покаже позитивен, Траоре ќе ги пропушти претстојните натпревари во Шпанија и најверојатно нема да биде достапен за првиот натпревар на „волците“ во оваа сезона во Премиер лигата, на гостувањето кај Шефилд Јунајтед на 14 септември, поради протоколите за изолација.

Таг
Back to top button
Close
Close