Svet.SlajderСветСвет.Портал

Трамп: Во НАТО треба да се вклучат и земјите од Блискиот исток

Американскиот претседател Доналд трамп изјави денеска дека го поддржува ширењето на НАТО и на земјите од Блискиот исток, во момент кога САД бараат начини да го намалат присуството на своите трупи распоредени низ целиот свет.

Вашингтон, 9 јануари 2020 (МИА) – Американскиот претседател Доналд трамп изјави денеска дека го поддржува ширењето на НАТО и на земјите од Блискиот исток, во момент кога САД бараат начини да го намалат присуството на своите трупи распоредени низ целиот свет.

– Мислам дека НАТО треба да се прошири и апсолутно да се вклучи Блискиот исток, рече Трамп пред новинарите во Белата куќа.

Трамп вчера предложи поголемо присуство на НАТО на Блискиот исток, по нападот на воените бази во Иран што ги користат американски војници. паг/

 

 

Таг
Back to top button
Close
Close