Svet.SlajderСветСвет.Портал

Трамп: САД мора да имаат „многу сериозен“ пристап во случај на можно труење на Навални

Тој синоќа изјави дека се уште нема докази дека Навални бил отруен, но додаде дека „нема причина да се сомневаме во откритието на германските власти дека бил отруен со нервен агенс“.

Вашингтон, 5 септември 2020 (МИА) –  САД мора да имаат „многу сериозен“ пристап во случај на можно труење на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, изјави американскиот претседател Доналд Трамп.

Тој синоќа изјави дека се уште нема докази дека Навални бил отруен, но додаде дека „нема причина да се сомневаме во откритието на германските власти дека бил отруен со нервен агенс“.

САД претходно и порачаа на Русија дека се „сериозно загрижени“ од објавата на германските власти за труењето на Навални. зш/

Back to top button
Close
Close