Svet.SlajderСветСвет.Портал

Трамп планира извршна наредба за казнување трговија со оружје со Иран

Американскиот претседател Доналд Трамп планира да издаде извршна наредба што ќе му овозможи да воведе санкции на САД против секој што ќе го прекрши ембаргото за продажба на конвенционално оружје на Иран. Тоа го најавија за американски медиуми четири извори запознати со тоа прашање.

Вашингтон, 18 септември 2020 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп планира да издаде извршна наредба што ќе му овозможи да воведе санкции на САД против секој што ќе го прекрши ембаргото за продажба на конвенционално оружје на Иран. Тоа го најавија за американски медиуми четири извори запознати со тоа прашање.

Извори, кои сакаа да останат анонимни, изјавија се очекуваат извршна наредба во наредните денови со што ќе му се овозможи на претседателот да ги казни прекршителите со секундарните санкции, забранувајќи им пристап до американскиот пазар.

Белата куќа не одговори веднаш на барањето за коментар.

Непосредна причина за акцијата на САД е скоро истекување на ембаргото на ОН за оружје за Иран и предупредување до странските актери (американските субјекти веќе се забранети за таква трговија) ​​дека доколку купат или продадат оружје на Иран, ќе се соочат со санкции на САД.

Според нуклеарниот договор меѓу Иран и шест големи сили од 2015 година – Велика Британија, Кина, Франција, Германија, Русија и САД – ембаргото на ОН за конвенционалното оружје треба да истече на 18 октомври, непосредно пред изборите во САД на 3 ноември.

САД, кои се откажаа нуклеарниот договор во мај 2018 година, велат дека започнале продолжување на сите санкции на ОН против Иран, вклучително и ембарго за оружје, кое би стапило на сила во 20 часот в сабота навечер или во 00:00 часот според Гринич в недела. зш/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close