Дописници СветСветСвет.Портал

Трамп најави воведување задолжителна молитва во американските училишта

Нa средба со верници од Евангелиска црква синоќа во Мајами, американскиот претседател Доналд Трамп вети воведување задолжителни молитви во државните училишта во САД.

Вашингтон, 4 јануари 2020 (МИА) Нa средба со верници од Евангелиска црква синоќа во Мајами, американскиот претседател Доналд Трамп вети воведување задолжителни молитви во државните училишта во САД.

Трамп смета на поддршка од евангелистите на претстојните избори и затоа синоќа оддржа говор средба во нивната црква која подржува „евенгелие на расцут“ и ветува дека нејзините верници се наградени во текот на земскиот живот со здравје и богатство.

-Ја заштитуваме силата на религијата која опаѓа. Општество без религија не може да процвета, кажа тој.

За време на настапот, Трамп се постмеваше со претстедателскиот кандидат од Демократската партија, Пит Бутиџи, дека неговото презиме било тешко за изговарање. Рече дека демократите воделат војна против верниците и религијата.

-Планирам да воведам мерки за гарантирана молитва за учениците и учителите, како дел од Првиот амадман (во Уставот), изјави Трамп. Ова беше бурно поздравено од присутните.

На изборите во 2016 година за Трамп гласаа повеќе од 80 отсто од белите христијани во земјата. Сепак, евангелиската подршка за него опадна кога в декември беше објавена статија во неделникот „Христијанство денес“, во која се говори за „преголемиот аморален карактер“ на Трамп. кб/

Back to top button
Close
Close