Svet.SlajderСветСвет.Портал

Трамп најави префрлање на дел од трупите од Германија во Полска

САД ќе префрлат дел од своите трупи стационирани во Германија, во Полска, нагласи претседателот Доналд Трамп на заедничка прес-конференција во Белата куќа со неговиот полски колега Анджеј Дуда.

Вашингтон, 25 јуни 2020 (МИА) – САД ќе префрлат дел од своите трупи стационирани во Германија, во Полска, нагласи претседателот Доналд Трамп на заедничка прес-конференција во Белата куќа со неговиот полски колега Анджеј Дуда.

Полска „ќе ни плати за да испратиме дополнителни трупи и веројатно ќе ги пренесеме таму од Германија“, изјави Трамп.

Тој додаде дека САД значително ќе го намалат своето воено присуство во Германија и објасни дека некои трупи ќе се вратат дома, а други ќе бидат преместени на друго место, вклучително и во Полска.

Дуда рече дека го замолил Трамп да не ги повлекува американските трупи од Европа за да се зачува безбедноста на континентот. Полскиот претседател додаде дека неговата земја е подготвена да прифати повеќе американски трупи на нејзина територија.

Дуда, кого Трамп го нарече е првиот странски лидер поканет во Белата куќа од воведувањето мерки за изолација поврзани со пандемијата на коронавирус во САД. зш/

Back to top button
Close
Close