0_Спорт.ПорталКошарка

Трамп изрази надеж дека навивачите ќе се вратат на натпреварите до август или септември

Американскиот претседател Доналд Трамп во саботата одржа телеконференција со 12 агенти на најголемите северноамерикански спортски лиги за да разговараат за состојбата со пандемијата на коронавирус.

Вашингтон, 4 април 2020 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп во саботата одржа телеконференција со 12 агенти на најголемите северноамерикански спортски лиги за да разговараат за состојбата со пандемијата на коронавирус.

Претседателот рече дека сезоната на НХЛ треба да започне навреме во септември, а исто така изрази надеж дека навивачите ќе се вратат на стадионите и арените до август или септември.

Сè уште не е познато дали медицинските експерти ги сметаат овие термини реални во тековната состојба со пандемијата.

Комесарот на НБА, Адам Сребро, за време на конференцијата истакна дека лигите први престанале со работа и дека би сакале први да продолжат со работа веднаш штом претставниците на Министерството за здравство ќе дадат дозвола.

НБА стана првата лига што ја прекина сезоната на 11 март. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close