0_Македонија.ПорталДописници МКДОпштински вести

Трајковски: Се преземаат сите мерки за заштита по првиот случај на КОВИД-19 во Делчево

Надлежните служби ги прават соодветните епидемиолошки анкети, за да се детектираат контактите на лицето кое е прв позитивен случај на Ковид-19 во Делчево. Ова денеска на прес-конференција го истакна градоначалникот Горан Трајковски, кој најави дека ќе се постапи соодветно со цел да не се дозволи ширење на вирусот низ населението на Делчево.

Делчево, 30 април 2020 (МИА) – Надлежните служби ги прават соодветните епидемиолошки анкети, за да се детектираат контактите на лицето кое е прв позитивен случај на Ковид-19 во Делчево. Ова денеска на прес-конференција го истакна градоначалникот Горан Трајковски, кој најави дека ќе се постапи соодветно со цел да не се дозволи ширење на вирусот низ населението на Делчево.
-Согласно информациите од надлежните служби, присуството на коронавирусот е регистрирано кај еден жител на Делчево кој поради хронична болест неколку недели престојува на болничко лекување на скопските клиники и според нашите сознанија таму се заразил со коронавирусот. Му посакувам брзо оздравување на нашиот сограѓанин, а воедно, изразувам благодарност до семејството на пациентот за самосвеста и одговорноста, бидејќи семејството веднаш се самоизолиралo, рече Трајковски.
Директорката на Здравствениот дом Глигоровска додаде дека нема други индиции за евентуални можни нови случаи на коронавирус во Делчево.
-Пациентот контакти со други лица од Делчево немал, освен што лица од семејството накратко го посетиле. Ние ги преземавме сите мерки, семејството се самоизолираше, така што од конкретниот случај нема ризик да се појави втор случај на коронавирус. До граѓаните апелирам да продолжат како и до сега да ги почитуваат препораките и, пред се, да не се создава паника, додаде Глигоровска.
Дополни дека Здравствениот дом е добро опремен и во случај да има било каков сомнеж за нова инфекција од коронавирус, ќе бидат преземени сите мерки за заштита од негово ширење.
Во Делчево во моментов има девет лица во самоизолација кои според надлежните ги почитуваат мерките од надлежните. вс/хс/

Back to top button
Close
Close