Дописници МКДМагазинОпштински вести

Трајче Андрески – младо момче кое од 12-годишна возраст е дел од кичевската коњаница

Трајче Андрески е младо момче од село Острилци Демирхисарско. Неговото семејство отсекогаш  поседувало коњи кои им служеле за обработка на земјиштето и носење на дрва. Секојдневната дружба со коњите всадила огомна љубов на Трајче кон овие животни и од мали нозе тој почнал да јава. Токму таа страст кон коњите и јавањето, малиот Трајче го навела на помислата да биде дел од Кичевската коњаница, што пред четири години за прв пат и му се остварува.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close