0_Спорт.ПорталТенис

Тим не дава поддршка на идејата на Ѓоковиќ за финансиска помош за тенисерите со понизок рејтинг

Австрискиот тенисер Доминик Тим, рангиран на третото место на светската ранг-листа, не беше инспириран од идејата водечките тенисери во светот, финансиски да ги поддржуваат пониско рангираните играчи за време на пандемијата на коронавирус.

Виена, 27 април 2020 (МИА) – Австрискиот тенисер Доминик Тим, рангиран на третото место на светската ранг-листа, не беше инспириран од идејата водечките тенисери во светот, финансиски да ги поддржуваат пониско рангираните играчи за време на пандемијата на коронавирус.

Минатата недела лидерот на ранг-листата Новак Ѓоковиќ ги повика другите играчи од ТОП 100, да се вклучат со донации за фондот. Според Тим, генерално има празнини во заедницата на кои им треба многу итна помош од слични послаби тенисери.

– Нема тенисер кој се бори за заздравување. Дури и оние што се во долниот дел на ранг-листа, ниту еден од нив не гладува, изјави 26-годишниот Тим.

Според него, голем дел од играчите на пониско ниво не се занимаваат професионално во тенис, и затоа не заслужуваат помош од најдобрите.

– Има многу, многу играчи кои не го ставаат спортот на прво место први и не живеат како професионалци. Јас навистина не гледам причина зошто да им дадам пари, истакнува Тим.

Во својата кариера, Доминик Тим има три настапи во финалето на Грен слем турнирите, но ги загуби сите три. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close