Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Тихановска ги повика Белорусите да ја поддржат петицијата за повторно пребројување на гласовите од изборите

Светлана Тихановска, белоруската опозиционерка и главен ривал на претседателот Александар Лукашенко, ги повика нејзините приврзаници да потпишат он-лајн петиција, со барање за пребројување на гласовите од минатонеделните претседателски избори, на кои верува дека победила.

Минск, 14 август 2020 (МИА) – Светлана Тихановска, белоруската опозиционерка и главен ривал на претседателот Александар Лукашенко, ги повика нејзините приврзаници да потпишат он-лајн петиција, со барање за пребројување на гласовите од минатонеделните претседателски избори, на кои верува дека победила.

Во видеото објавено на Јутјуб, Тиhановска, која е во Литванија, ги повика приврзаниците да поддржат и официјална истрага за тврдењата дека изборите биле лажирани.

Таа повика на прекин на насилството на протестите, кои ескалираа откако Централната изборна комисија објави дека Александар Лукашенко е реизбран за претседател и им порача на градоначалниците на белоруските градови да организираат мирни протести овој викенд. ссм/

Back to top button
Close
Close