ЕвропаЕвропа.Портал

Тихановскаја повика на протести ако Лукашенко не поднесе оставка

Белоруската опозиционерка Светлана Тихановскаја најави денеска дека ќе повика на штрајкови низ Белорусија, доколку претседателот Александар Лукашенко не поднесе оставка, не го спречи насилството и не ги ослободи политичките затвореници до 25 октомври.

Back to top button
Close
Close