Дописници МКДОпштински вести

Тетовската градоначалничка Арифи прими вакцина против Ковид-19

Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи се вакцинираше во регионалниот центар за вакцинација во спортската сала во медицинското училиште. Таа се чувствува добро и ги повика граѓаните да се вакцинираат.

Тетово, 28 мај 2021 (МИА) – Градоначалничката на Тетово, Теута Арифи се вакцинираше во регионалниот центар за вакцинација во спортската сала во медицинското училиште. Таа се чувствува добро и ги повика граѓаните да се вакцинираат.

-Вчера ја примив првата доза на вакцината „Синофарм“. Се чувствувам добро и продолжувам со секојдневните работни активности. Голема благодарност до медицинскиот персонал, органите за безбедност, студентите и сите што се грижат за работата во Регионалниот центар за вакцинација во Тетово. Ги повикувам сите граѓани да се пријават во што поголем број на www.vakcinacija.mk, за да можеме сите заедно што побрзо да го победиме вирусот и да се вратиме во нормалниот тек на животот, порача Теута Арифи преку профилот на социјалната мрежа Фејсбук.

На 17 мај при посетата на регионалниот центар за вакцинација таа најави дека е пријавена во системот, а информираше дека преживеала анафилактичен шок. ас/рп/

Back to top button
Close
Close