0_Спорт.ПорталSport.SlajderОстанато

Тешка казна за Рејсинг Поинт

Како што се наведува, протестот поднесен од тимот на Рено беше прифатен и казната беше изречена.

Силверстоун, 7 август 2020 (МИА) – Тимот во Формула 1, Рејсинг Поинт доби строга казна од Светската автомобилска федерација (ФИА).

Како што се наведува, протестот поднесен од тимот на Рено беше прифатен и казната беше изречена.

Рејсинг Поинт ќе остане без 15 тимски поени и 400.000 евра.

Поените ќе бидат одземени од вкупниот освоен број на Австриското Гран При, а издадено е предупредување за трките во Унгарија и Велика Британија.

Анализата утврди дека тимот што користи мотори Мерцедес исто така користел делови од автомобили Мерцедес илегално од минатата година.

Рено ја поднесе жалбата и покрај шпекулациите дека автомобилите на Рејсинг Поинт се копија на возилата на Мерцедес кои ја освоија шампионската титула. вз/

Таг
Back to top button
Close
Close