0_Спорт.ПорталSport.SlajderКошарка

Теодосиќ поради повреда ќе го пропушти Светското првенство

Белград, 11 август 2019 (МИА) – Српскиот кошаркарски репрезентативец Милош Теодосиќ нема да може да игра на Светското првенство оваа година. Кошаркарот се повреди и нема да има време да се опорави до почетокот на турнирот.

Според „Еурохопс“, лекарите на српската репрезентација го известиле играчот дека нема да може да му помогне на својот тим.

Поради повреда, тој не можеше да го заврши пријателскиот натпревар со репрезентацијата на Литванија, што се одржа вчера.

Триесет и двегодишниот Србин е член на Виртус. Претходно играше за Олимпијакос и ЦСКА, а потоа помина две сезони во НБА како дел од Клиперси.

СП 2019 година ќе се одржи во Кина од 31 август до 15 септември. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close