Svet.SlajderБалканБалкан.ПорталДописници Свет

Тензично и утрово на Лезбос и Хиос

Жителите на Лезбос и Хиос, по инцидентите во текот на ноќта и обидите да ги спречат камионите и булдожерите кои под силно полициско обезбедување стигнаа на островите за изградба на затворените центри и рано утрово продолжија со блокадите, јави дописничката на МИА од Атина.

Атина, 25 февруари 2020 (МИА) – Жителите на Лезбос и Хиос, по инцидентите во текот на ноќта и обидите да ги спречат камионите и булдожерите кои под силно полициско обезбедување стигнаа на островите за изградба на затворените центри и рано утрово продолжија со блокадите, јави дописничката на МИА од Атина.

Повторно беше тензично и на Лезбос и на Хиос, а локалното население овој пат блокадите ги постави на патот што води до локациите предвидени за изградба на затворените центри за бегалци и мигранти.

Префектот на северниот дел од Егејското море, кој е заедно со жителите на Лезбос на една од блокадите, преку неговиот „Фејсбук“ профил коментираше дека „денеска е срамен ден за сите“, вели дека е срамота жителите кои ги чуваат островите „да бидат тепани и да страдаат“, но додаде дека ни за време на Хунтата не се правеле такви работи. ср/сд/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close