ЕвропаЕвропа.Портал

Телефонски разговор Путин – Макрон за ситуацијата во Белорусија

Рускиот претседател Владимир Путин во денешниот телефонски разговор со шефот на француската држава Емануел Макрон изјави дека е неприфатливо мешањето во внатрешните работи на Белорусија, соопшти Кремљ

Москва, 18 август 2020 (МИА) – Рускиот претседател Владимир Путин во денешниот телефонски разговор со шефот на француската држава Емануел Макрон изјави дека е неприфатливо мешањето во внатрешните работи на Белорусија, соопшти Кремљ.

Путин и Макрон во телефонскиот разговор изразиле интерес за брзо решавање на ситуацијата во Белорусија.

Рускиот и францускиот претседател разговарале и за ситуацијатра во Либија и се согласиле да продолжат да разменуаат ставови за тоа прашање. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close