Svet.SlajderБалканБалкан.ПорталДописници Свет

Телефонски разговор Мицотакис- Путин

Ситуацијата во Источниот Медитеран, одлуката на Турција за Света Софија, како и билатералните односи биле темите за кои телефонски разговарале грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и рускиот претседател Владимир Путин, јави дописничката на МИА од Атина.

 Атина, 22 јули 2020 (МИА) – Ситуацијата во Источниот Медитеран, одлуката на Турција за Света Софија, како и билатералните односи биле темите за кои телефонски разговарале грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и рускиот претседател Владимир Путин, јави дописничката на МИА од Атина.

-За време на комуникацијата, разговараа за билатералните односи, ситуацијата во Источниот Медитеран и поширокиот регион и прашањето со претворањето на Света Софија во џамија, факт што претставува провокација за православниот свет, соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер за телефонскиот разговор Мицотакис- Путин. ср/сд/

Таг
Back to top button
Close
Close