БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Телефонски разговор Мицотакис – Меркел

Ситуацијата во Турција и движењата на мигрантите кон грчката граница биле темите за кои денеска, телефонски разговарале грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и германската канцеларка Ангела Меркел, јави дописничката на МИА од Атина.

 

Атина, 28 февруари 2020 (МИА) Ситуацијата во Турција и движењата на мигрантите кон грчката граница биле темите за кои денеска, телефонски разговарале грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и германската канцеларка Ангела Меркел, јави дописничката на МИА од Атина.

Како што соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер, Мицотакис ја информирал Меркел за иницијативите што ги презема грчката влада. ср/

Back to top button
Close
Close