БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Телефонски разговор Мицотакис- Ердоган

За потребата да се задржат отворени билатералните канали на комуникација, се согласиле грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на денешен телефонски разговор, јави дописничката на МИА од Атина.

Атина, 26 јуни 2020 (МИА) – За потребата да се задржат отворени билатералните канали на комуникација, се согласиле грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за време на денешен телефонски разговор, јави дописничката на МИА од Атина.

Како што соопштија од кабинетот на грчкиот премиер, Мицотакис и Ердоган разговарале за последиците од пандемијата на Ковид-19, како и за прашањата поврзани со отворањето на границите и обновување на туристичките бранови.

-Господинот Мицотакис и господинот Ердоган се согласија да ги одржат отворени билатералните канали на комуникација, соопштија од кабинетот на грчкиот премиер. ср/зш/

Back to top button
Close
Close