Svet.SlajderСветСвет.Портал

Тедрос: На иницијативата Ковакс се придружија 184 држави

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, денеска изјави дека 184 земји се приклучиле на „Ковакс“, глобална иницијатива на организацијата за правична дистрибуција на залихи на идни вакцини против коронавирус, како во богатите така и во сиромашните земји.

Back to top button
Close
Close