0_Web_АктуелноSvet.SlajderСветСвет.Портал

Тедрос: Државите да даваат повеќе средства за запирање на пандемијата

Директорот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, денеска ги повика државите да обезбедат средства за забрзување на производството на средства што можат да помогнат во запирање на пандемијата на коронавирусот.

Цирих, 10 септември 2020 (МИА) – Директорот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, денеска ги повика државите да обезбедат средства за забрзување на производството на средства што можат да помогнат во запирање на пандемијата на коронавирусот.

Програмата на СЗО „АКТ-акцелератор“ веќе поддржува истражувања за потенцијални вакцини, лекови и дијагностика, изјави директорот на СЗО на онлајн конференцијата, пренесен од британските медиуми.

-Меѓутоа, треба побрзо да ги засилиме клиничките истражувања, производството, лиценцирањето и регулаторниот капацитет, за овие производи да можат да допрат до луѓето и да почнат да спасуваат животи, рече Тедрос. сд/

Back to top button
Close
Close