BotëBotë.PortalSvet.Slajder

Të paktën shtatë persona humbën jetën në përleshjet për Ligjin për shtetësi

- Të paktën shtatë persona humbën jetën, ndërsa rreth 150 janë lënduar në përleshjet në Nju-Delhi gjatë protestës për shkak të Ligjit të ri të shtetësisë.

Nju-Delhi, 25 shkurt 2020 (MIA) – Të paktën shtatë persona humbën jetën, ndërsa rreth 150 janë lënduar në përleshjet në Nju-Delhi gjatë protestës për shkak të Ligjit të ri të shtetësisë.

Përleshjet shpërthyen ndërmjet mbështetësve dhe kundërshtarëve të Ligjit të ri, ndërsa policia përdori gaz lotsjellës dhe shok bomba që ta shpërndajë turmën, e cila ktheu me gurë.

Ligji për shtetësi është kontestues sepse shumë persona vlerësojnë se është diskriminues drejtë myslimanëve dhe se administrata e kryeministrit indian Narenda Modi e minon traditën laike indiane. fc/ 

Таг
Back to top button
Close
Close