BotëBotë.Portal

Të paktën 20 të vdekur nga sulmet në disa fshatra në Nigeri

Të paktën 20 persona kanë vdekur në sulme që i kanë kryer persona të armatosur në disa fshatra të rajonit Tilaveri në Nigerin perëndimore, kumtoi guvernatori i atij rajoni, Ibrahim Tijani Katçela.

Nijamej, 11 maj 2020 (MIA) – Të paktën 20 persona kanë vdekur në sulme që i kanë kryer persona të armatosur në disa fshatra të rajonit Tilaveri në Nigerin Perëndimore, kumtoi guvernatori i atij rajoni, Ibrahim Tijani Katçela.

Ai tha se sulmuesit ende nuk janë identifikuar dhe se sulmet janë kryer me motoçikleta.

Rajoni Tilaberi kufizohet me Burkina Faso dhe Malin, dhe në të vendstrehim kanë militantët islamik, të cilët janë të lidhur me Al Kaedan dhe të ashtuquajturin Shteti Islamik. ls/shk/

Таг
Back to top button
Close
Close