BotëBotë.Portal

Të paktën 13 të vdekur dhe tetë të plagosur në një sulm me bombë në Nigeri

Ekziston dyshim se ekstremistët islamikë nga organizata "Boko Haram" st e kanë granatuar pjesën veriore të Kamerunit dhe kanë vrarë të paktën 13 persona, ndërsa tetë kanë mbetur të plagosur.

Duala, 2 gusht 2020 (MIA) – Ekziston dyshim se ekstremistët islamikë nga organizata “Boko Haram” st e kanë granatuar pjesën veriore të Kamerunit dhe kanë vrarë të paktën 13 persona, ndërsa tetë kanë mbetur të plagosur.

Disa sulmues të paidentifikuar kanë hedhur granata ndaj një grupi të njerëzve për persona të zhvendosur në Mozogp, jo më larg nga kufiri me Nigerinë.

Ekstremistët e Boko Haramit me dekada tentojnë të vendosin kalifat islamik me seli në Nigeri, ndërsa më shumë se 30.000 njerëz i kanë humbur jetët në dhunën islamike, ndërsa miliona të tjerë kanë mbetur të pastrehë dhe kanë shkuar në Kamerunin fqinj, Niger ose Çad. fb/

Таг
Back to top button
Close
Close