0_Maqedoni.Portal0_Web_Ballina - SllajderMakedonija.SlajderPolitikë

Tani për tani nuk ka indikacione nga Sofja për tërheqjen e vetos, Shkupi do të kërkojë zgjidhje deri në momentin e fundit

Ambasadorët e BE-së dje sërish nuk arritën të arrijnë marrëveshje për konkludimet për hapjen e negociatave me Maqedoninë e Veriut. Bullgaria edhe më tej insiston që kërkesat e saja lidhur me historinë të kyçen në tekst, që është e papranueshme për vendet tjera anëtare të BE-së. Konsultimet vazhdojnë në tentimin që të arrihet konsensus deri tek këshilli ministror i BE-së më 8 dhjetor dhe të zhbllokohet situata e cila, sipas diplomatëve në Bruksel, e mban peng jo vetëm eurointegrimin e Maqedonisë së Veriut por edhe tërë rajonin. Shkupi zyrtar edhe më tej sheh me optimizëm se do të gjindet zgjidhje me Bullgarinë, pranon se koha deri tek takimi ministror është e shkurtër, por do të përpiqet deri në momentin e fundit në zgjidhje pozitive.

Lajmi është i kapshëm për parapaguesit e ueb- servisit të MIA-s.
Logojuni ose kontaktoni sektorin e marketingut për më shumë informacione.

Daniela Dimovska 075 284 502
Jovanka Jankoska 075 280 297
Vida Dimova 075 284 506
Back to top button
Close
Close