0_Maqedoni.Portal0_Web_Ballina - SllajderMakedonija.SlajderPolitikë

Takimet në Sofje – hap i rëndësishëm drejt zgjidhjes për çështje të hapura, dy vendet duhet të punojnë përmes dialogut të hapur dhe të sinqertë

Delegacioni maqedonas i udhëhequr nga kryeministri Zoran Zaev, ku bën pjesë edhe zëvendëskryeministri për çështje evropiane Nikolla Dimitrov dhe ministry i Punëve të Jashtëm Bujar Osmani, u takuan intensivisht me udhëheqësit bullgarë në Sofje dje në një përpjekje për të zhbllokuar integrimin evropian të vendit, ka marrë propozime dhe zgjidhje konkrete, të cilat pala bullgare tha se do t'i shqyrtojë. Për palën maqedonase, zgjidhja e çështjes bilaterale duhet të kujdeset për interesat e të dy palëve. Të dy palët maqedonase dhe bullgare vlerësuan takimet në Sofje si një hap të rëndësishëm që do të inkurajojë hapat e ardhshëm për zgjidhje për çështje të hapura, të cilave të dy palët do t'i kushtojnë vëmendje serioze dhe do të punojnë së bashku përmes dialogut të hapur dhe të sinqertë.

Back to top button
Close
Close