БалканБалкан.ПорталДописници СветСвет.Слајдер

Тачи му се заблагодари на Трамп, очекува брзо завршување на дијалогот со Србија

Косовскиот претседател Хашим Тачи му се заблагодари на претседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп за, како што вели, поддршката што ја дава на дијалогот меѓу Косово и Србија, јави дописникот на МИА од Приштина.

Приштина, 4 март 2020 (МИА) – Косовскиот претседател Хашим Тачи му се заблагодари на претседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп за, како што вели, поддршката што ја дава на дијалогот меѓу Косово и Србија, јави дописникот на МИА од Приштина.

Коментирајќи ја пораката на Националниот совет за безбедност (НСЦ) на САД, кој на својата страница на Твитер напиша дека „односите меѓу Србија и Косово се од големо значење“ за администрацијата на Трамп, Тачи изрази очекување дека ангажирањето на челникот на НСЦ Робет О‘Брајан и амбасадорот Ричард Гренел ќе придонесе за конечен договор меѓу Приштина и Белград.

– Уште еднаш благодарност до Доналд Трамп за поддршката на дијалогот меѓу Косово и Србија. Директното залагање на САД преку Роберт Ц. О‘Брајан и Ричард Гренел донесе една нова динамика на процесот и со нетрпение очекуваме негово завршување со скорешно меѓусебно признавање, напиша Тачи.

НСЦ синоќа на својот Твитер објави фотографија од средбата во Белата куќа на Тачи и претседателот на Србија Александар Вучиќ, заедно со О‘Брајан и Гренел, проследена со пораката за големото значење што за Вашингтон го има постигнувањето на договор меѓу Приштина и Белград.иа/сд/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close