БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Тачи изрази жалење поради повикот на Харадинај од Специјалниот суд за воени злосторства

Косовскиот претседател Хашим Тачи вели дека со жалење ја примил веста дека премиерот Рамуш Харадинај е повикан, во својство на осомничен, од страна на Специјалниот суд за воени злосторства во Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.

Приштина, 19 јули 2019 (МИА) – Косовскиот претседател Хашим Тачи вели дека со жалење ја примил веста дека премиерот Рамуш Харадинај е повикан, во својство на осомничен, од страна на Специјалниот суд за воени злосторства во Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.

По повод оставката на Харадинај од функцијата претседател на Владата на Косово поради поканата од Специјалниот суд во Хаг, Тачи на својот Фејсбук напиша дека, како претседател на државата, ќе дејствува согласно неговите уставни и законски надлежности.

Косовскиот претседател изрази уверување дека борбата на Ослободителната војска на Косово (ОВК), чиј еден од командантите беше Харадинај, „не може да биде извалкана од никого“.

– Јас ја почитувам одлуката (на Харадинај) и како претседател на Република Косово ве уверувам дека ќе дејствувам врз основа на моите уставни и законски надлежности, за што граѓаните на Косово ќе бидат запознаени на време. Јас верувам во чистата борба на ОВК и верувам во високите морални вредности на борците за слобода. Ниту на вредностите на нашата слобода, ниту на борбата на ОВК никој не може да им наштети, порача Тачи.

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска поднесе неотповиклива оставка од функцијата, откако доби покана од Специјалниот суд како осомничен за воени злосторства. Тој рече дека пред трибуналот сака да се појави како граѓанин, а не како премиер на Косово.

Ова е вторпат Харадинај да поднесе оставка од премиерската функција поради обвинение од меѓународен суд за воени злосторства. Претходно, во 2012 година, откако се повлече од функцијата за да одговара за обвиненијата од Трибуналот за воени злосторства во поранешна Југославија, Харадинај беше правосилно ослободен од сите обвиненија. иа/гт/

Таг
Back to top button
Close
Close