БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Тачи достави до Собранието резолуција за припојување на Прешевската долина кон Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи достави денеска до Собранието на разгледување и усвојување нацрт-резолуција за барањата на Албанците од Прешевската Долина, област во јужна Србија населена со мнозинско албанско население, за обединување со Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.

Back to top button
Close
Close