Svet.SlajderБалканБалкан.ПорталДописници Свет

Тачи ја поздрави одлуката на ЕУ за почеток на преговорите со Северна Македонија и со Албанија

Претседателот на Косово Хашим Тачи ја поздрави вчерашната одлука на Европската унија за отворање на преговори со Северна Македонија и со Албанија, оценувајќи ја како „значаен чекор во правец на европските интеграции за двете земји, за Албанците и за целиот регион“

Приштина, 25 март 2020 (МИА) – Претседателот на Косово Хашим Тачи ја поздрави вчерашната одлука на Европската унија за отворање на преговори со Северна Македонија и со Албанија, оценувајќи ја како „значаен чекор во правец на европските интеграции за двете земји, за Албанците и за целиот регион“.

Како што јави дописникот на МИА од Приштина, Тачи порача дека, „наспроти постојаните неправди, конечно ЕУ почна да носи исправни одлуки“, но му забележува на Брисел дека прави „голема стратешка грешка“ со тоа што, како што вели, „продолжува да го дискриминира Косово“.

– Се надевам дека ова ќе биде еден пресврт од нивна страна за рамноправно третирање на сите држави на Западен Балкан. За жал, Европската Унија продолжува да го дискриминира Косово, оставајќи го изолирано и натаму без статус на земја-кандидат за членство. Ова е голема стратешка грешка на ЕУ која се прави против Косово, напиша синоќа Тачи на својот Фејсбук. иа/ми/

Таг
Back to top button
Close
Close