Svet.SlajderСветСвет.Портал

СЗО: Заразата од коронавирус се претвори во пандемија

лобалното проширување на коронавирусот сега го достигна нивото на глобална пандемија, изјави шефот на СЗО, Тедрос Аданом Габриезус, јави ДПА.

Женева, 11 март 2020 (МИА) -Глобалното проширување на коронавирусот сега го достигна нивото на глобална пандемија, изјави шефот на СЗО, Тедрос Аданом Габриесус, јави ДПА.

До минатата недела СЗО тврдеше дека се уште не станува  збор за пандемија, но по проширувањето на сите континенти, сега веќе станува збор за пандемија.  сд/

Back to top button
Close
Close