0_Web_АктуелноSvet.SlajderСветСвет.Портал

СЗО: Охрабрува падот на бројот на новозаразени со коронавирусот во Кина

Охрабрувачки е континуираниот пад на бројот на нови случаи за заболени од коронавирус во Кина, соопшти денеска Светската здравствена организација, но прерано е да се знае дали овој тренд ќе продолжи.

Женева, 20 февруари 2020 (МИА) – Охрабрувачки е континуираниот пад на бројот на нови случаи за заболени од коронавирус во Кина, соопшти денеска Светската здравствена организација, но прерано е да се знае дали овој тренд ќе продолжи.

-Не охрабрува овој тренд, но не е време за самозадоволство, изјави генералниот директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус на брифинг во Женева, пренесоа британските медиуми.

Тој, исто така, забележа дека бројот на случаи на коорнавирус во остатокот од светот е многу низок во споредба со Кина, но, додаде, дека тоа можеби и нема долго да остане така. сд/

Back to top button
Close
Close