0_Спорт.ПорталSport.SlajderРезултатиТенис

Свитолина го освои трофејот на турнирот во Стразбур

Украинската тенисерка Елина Свитолина е победничка на турнирот во француски Стразбур. Таа во финалето, денес ја победи Елена Рибакина од Казахстан во три сета.

Стразбур, 26 септември 2020 (МИА) – Украинската тенисерка Елина Свитолина е  победничка на турнирот во француски Стразбур. Таа во финалето, денес ја победи Елена Рибакина од Казахстан во три сета.

Свитолина (2. носителка) беше поуспешна во првиот сет со 6:4, Рибакина (5. носителка)  возврати со 6:1 во вториот сет, додека во третиот Украинката беше поуспешна со 6:2.

Наградниот фонд на турнирот изнесуваше 202.250 американски долари. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close