0_Магазин.ПорталЗанимливости

Светот вчера ја проследи супермесечината за 2020 година (видео)

Априлската полна месечина вообичаено е најблиску до одликите на супермесечина.

Скопје, 8 април 2020 (МИА) – Најголемата и најсјајна Месечина за оваа година вчера го осветли небото над Земјата. Априлската полна месечина вообичаено е најблиску до одликите на супермесечина.

Супермесечината се појавува во мигот кога Месецот е најблизу до Земјата и во та положба изгледа посветол и поголем од вообичаената полна Месечина. Таа појава е позната и како „Розова Месечина”, поради розовите цвеќиња коишто цветаат рано напролет.  си/

Таг
Back to top button
Close
Close