0_Македонија.ПорталДописници МКДОпштество

Светиниколските стопанственици ќе се вклучат во реформирање на средното стручно образование

Министерката за образование и наука, Мила Царовска денеска имаше трибина во рамките на проектот „Учи паметно, работи стручно“  со претставници на компаниите од Свети Николе, Центарот за стручно образование и Стопанската комора на Македонија. Градоначалникот на Општина Свети Николе, Сашо Велковски вели дека целта на средбата беше воведување на стручно дуално образование во СОУ „Кочо Рацин“ со што ќе се  креира насочено образование по потребите на  компаниите.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close