КултураКултура.ПорталОпштество

Свечена Светосавска академија во МНТ

Српската заедница во земјава со свечена Светосавска академија вечер во Македонскиот народен театар ќе го одбележи 27 Јануари, Националниот празник на Србите - Денот на српскиот просветител Свети Сава.

Скопје, 27 јануари 2020 (МИА) – Српската заедница во земјава со свечена Светосавска академија вечер во Македонскиот народен театар ќе го одбележи 27 Јануари, Националниот празник на Србите – Денот на српскиот просветител Свети Сава.

На настанот најавено е обраќање на премиерот Оливер Спасовски, како и на делегациии од Србија и Република Српска, а ќе се одржи и богата културно-уметничка програма. вј/бак/

Back to top button
Close
Close