0_Македонија.ПорталБизнисБизнис.ПорталЕкономија

Сугарески на увид во обновата на делницата Раец -Фариш

Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и директорот на ЈП за државни патишта, Зоран Китанов денеска ќе извршат увид во рехабилитацијата на државниот пат Градско Прилеп, делница Раец-Фариш.

Скопје, 6 март 2020 (МИА) – Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и директорот на ЈП за државни патишта, Зоран Китанов денеска ќе извршат увид во рехабилитацијата на државниот пат Градско Прилеп, делница Раец-Фариш.

Инвестицијата е 1,5 милиони евра, а градежните активности се очекува да завршат до ноември годинава. Се рехабилитира најоштетениот дел на патот пред Плетвар, а во втората фаза ќе биде опфатен и овој превој. Вкупната должина на патот што треба да се рехабилитира изнесува 9,1 километри.

Обновата на делницата е согласно со годишната програма за изградба и одржување на патишта на Јавното претпријатие за државни патишта. лв/бак/

 

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close