Svet.SlajderСветСвет.Портал

Студија во Израел: Две дози од Фајзер вакцината штитат повеќе од 95 проценти, само една доза значително ја намалува заштитата

Досега најголемата студија за ефикасноста на вакцината на Фајзер/Бионтек против коронавирусот кај општата популација покажа дека вакцината обезбедува повеќе од 95 проценти заштита. Во исто време, таа заштита значително паѓа ако некое лице се вакцинира само еднаш наместо препорачаните две дози.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close