Svet.SlajderЕвропаЕвропа.Портал

Студија: Од коронавирусот мозокот може да остари 10 години

Луѓето кои се опоравуваат од последиците од коронавирус можат да претрпат сериозно оштетување на мозочните функции, а во најлоши случаи може да се појави штета еквивалентна на нагло стареење на мозокот за десет години, предупредија денеска истражувачите од Кралскиот колеџ во Лондон

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close