СветСвет.Портал

Стотици уапсени во првиот викенд на карневалот во Сао Паоло

Најмалку 400 лица беа приведени за време на првиот викенд на карневалот во бразилскиот град Сао Паоло, јави ДПА, повикувајќи се на соопштение на локалните власти.

Сао Паоло, 18 февруари 2020 (МИА) – Најмалку 400 лица беа приведени за време на првиот викенд на карневалот во бразилскиот град Сао Паоло, јави ДПА, повикувајќи се на соопштение на локалните власти.

За време на првите два дена од карневалот, полицијата приведе 265 малолетни лица, 21 малолетничка и 127 лица по кои беше издадена потерница.

Полицијата исто така извршила увид во 45.017 возила, заплени 24 оружја и заплени 59,9 килограми дрога.

За време на карневалот во Сао Паоло, локалните училишта за самба се натпреваруваат на огромна парада. Околу 15 милиони луѓе се очекува да учествуваат во него годинава. зш/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close