0_Магазин.ПорталЗанимливости

Стотици слонови најдени угинати во Боцвана

Научниците ја повикаа владата да ги тестира животните што е можно поскоро, за да се отфрлат потенцијално опасните патогени кои би можеле да се пренесат од животните на луѓето.

Габороне, 2 јули 2020 (МИА) – Повеќе од 350 слонови мистериозно угинале во Боцвана за околу еден месец. Тоа стручњаците го опишуваат како еколошка катастрофа.

Слоновите угинале од непознати причини, а фотографиите од воздух ги покажуваат нивните трупови расфрлани низ делтата на реката Окаванго и други делови на северот од земјата.

– За време на тричасовниот лет беа забележани 169 мртви слонови… Еден месец подоцна, истрагата покажа бројка достигнува до 350, рече д-р Нијал Меккан за Би-би-си.

Владата на Боцвана се уште не извршила тестови за траги на отрови или патогени. Антраксот, меѓутоа,  се отфрла како причина за смртта. Труењето со цијанид претходно било користено од ловокрадци во Зимбабве.

Научниците ја повикаа владата да ги тестира животните што е можно поскоро, за да се отфрлат потенцијално опасните патогени кои би можеле да се пренесат од животните на луѓето.  си/сд/

Таг
Back to top button
Close
Close