• понеделник, 27 ноември 2023

УНРВА: Во Појасот Газа досега раселени околу 1,7 милиони луѓе

УНРВА: Во Појасот Газа досега раселени околу 1,7 милиони луѓе

Газа, 20 ноември 2023 (МИА) - Бројот на раселени лица во Појасот Газа од почетокот на војната меѓу Хамас и Израел достигна околу 1,7 милиони, соопшти денеска Агенцијата на Обединетите нации за помош на палестинските бегалци (УНРВА). 

Како што се наведува во соопштението, околу 900 раселени лица се сместени во училиштата на УНРВА, а стотици илјади луѓе живеат на улиците, пишува „Хаарец“.

Агенцијата соопшти дека контаминираната вода за пиење довела до ширење болести и дека постојат стравувања од појава на колера. Во соопштението се нагласува и дека УНРВА му ги пренела на Израел точните локации на своите објекти, но дека повеќе од 70 од нив биле оштетени во бомбардирањето. рп/

Фото: ЕПА

Остани поврзан