• среда, 27 септември 2023

Украинска пратеничка предупредува дека земјата е чекор до нуклеарна трагедија

Украинска пратеничка предупредува дека земјата е чекор до нуклеарна трагедија

Киев, 6 јуни 2023 (МИА) – Кира Рудик, украинска парламентарка и лидер на либералната партија Холос, предупреди дека Украина е „на чекор до нуклеарна трагедија“ по делумното уништување на браната Нова Каховка.

- Претседателот Зеленски минатиот октомври го предупреди светот дека Русите ја минирале браната на електраната Каховка и дека сме на работ на вистинска трагедија. Минатата година му кажавме на светот дека ситуацијата во нуклеарната централа Запорожје е критична и повторно сме на чекор до нуклеарна трагедија, рече таа.

- Во моментов ситуацијата не е опасна, но не можеме да гарантираме дека нема да се промени и повикуваме на меѓународна поддршка, ОН да обезбедат меѓународни инспектори да бидат донесени во нуклеарната електрана бидејќи не знаеме што ќе се случи таму, додаде Рудик. јт/

Фото: ЕПА

Можно е и ова да ти се допаѓа

Остани поврзан