• понеделник, 11 декември 2023

Украина ја презеде одговорноста за ракетниот напад врз седиштето на руската Црноморска флота во Севастопол

Украина ја презеде одговорноста за ракетниот напад врз седиштето на руската Црноморска флота во Севастопол

Киев, 22 септември 2023 (МИА) - Украина ја презеде одговорноста за денешниот ракетен напад врз штабот на руската Црноморска флота во Севастопол, јавија светските агенции.

Во нападот загинал најмалку еден руски војник.

„Одбранбените сили на Украина извршија успешен напад врз командниот штаб на руската Црноморска флота во привремено окупираниот град Севастопол“, објави украинската армија во Телеграм. рп/

Фото: МИА архива

 

Остани поврзан